W prostocie tkwi piękno. Tak z pewnością powie każdy, kto po studiowaniu komplikowanych formacji na wykresach świecowych wraca do podstaw i zaczyna ponownie dostrzegać najprostsze formacje. Formacja świecowa Marubozu, podobnie jak Doji, jest formacją jednoświecową z bardzo jasnym przesłaniem na temat obecnej sytuacji rynkowej.
Treść artykułu
- Opis formacji świecowej Marubozu
- Przykładowa formacja na wykresie
- Zakończenie artykułu + podsumowanie w materiale wideo
Najlepsi brokerzy w Polsce
1.
XTB
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
2.
eToro
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
3.
Saxo Bank
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
Jak wygląda formacja świecowa Marubozu?
Jakiś czas temu wspominaliśmy o formacji świecowej Doji, natomiast foramcja Marubozu jest jej przeciwieństwem.
Podczas gdy Doji to minimalna lub prawie zerowa różnica między ceną otwarcia i zamknięcia „opening” a „closing price”), to Marubozu reprezentuje maksymalną różnicę między tymi poziomami.
Na pierwszy rzut oka jest to długa, wąska świeca. Kiedy przyjrzymy się jej bliżej to zobaczymy, że formacja świecowa Marubozu nie ma górnego ani dolnego cienia („tail” lub „shadow”).
Jej kształt jest taki sam zarówno dla trendu spadkowego, jak i wzrostowego. Różnią się tylko kolorem. I to w zasadzie wszystko, co musisz wiedzieć, aby zidentyfikować ten wzór świecy.
Może cię zainteresować: Czym jest Forex?
O czym informuje formacja Marubozu?
Ponieważ w tej formacji brakuje dwóch cieni, które odnoszą się do wartości maksymalnych i minimalnych cen w danym przedziale czasowym, logiczne jest, że minimum było ceną otwarcia („opening price“), a maksimum ceną zamknięcia („closing price“), jeśli mówimy o trendzie wzrostowym („uptrend” lub hossie).
W takim przypadku świeca jest zielona. Jeśli interesującym nas trendem jest trend spadkowy („downtrend” czyli bessa), wartości cen zamknięcia i otwarcia zamieniają się miejscami. Świeca jest czarna lub czerwona.
Wynika z tego, że formacja świecowa Marubozu ilustruje bardzo silny, gwałtownie rosnący lub gwałtownie spadający trend. Im dłuższa świeca, tym większy skok pomiędzy ceną na początku i na końcu dnia (przedziału czasowego).
Pochodzenie nazwy formacji
Jak można się domyślić, podobnie jak Doji nazwa pochodzi, z języka japońskiego. W tłumaczeniu oznacza to coś w rodzaju łysej głowy. Prawdopodobnie wynika to z braku cieni, co sprawia, że ta formacja świecowa różni się od innych świec na wykresie.
- Zielona świeca oznacza, że przez cały czas danego przedziału czasowego to kupujący kontrolowali rynek.
- Czerwona świeca z kolei informuje o znacznej przewadze sprzedających.
Może cię zainteresować: Czym jest wykres świecowy?
Ważna jest szersza perspektywa
Podobnie jak w przypadku Doji dla oceny tej formacji kluczowe znacznie ma spojrzenie na poprzednie świece i rozwój ceny. Najczęstsze przypadki to.
Formacja Bullish Marubozu reprezentuje świecę wzrostową. Ta formacja najczęściej występuje:
- Na końcu trendu wzrostowego
- Na końcu trendu spadkowego
Pierwszy przypadek sugeruje, że obecny trend wzrostowy jeszcze się nie zakończył, i z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuowany. Druga możliwość jest silnym wskaźnikiem odwrócenia trendu („reversal”).
W przykładzie możemy zauważyć, jak silnie bycza formacja świecowa Marubozu pochłania poprzedzającą ją świecę. Wraz z poprzednią spadkową świecą tworzy byczą formację Bullish engulfing, co wzmacnia dominację kupujących i siłę sygnału do zakupu.
Formacja Bearish Marubozu pokazuje spadkową świecę. Ta formacja najczęściej występuje:
- Na końcu trendu spadkowego
- Na końcu trendu wzrostowego
W trzecim przypadku obowiązuje, że sprzedający wzięli oddech do kolejnego „ataku” i nadal będą wywierać presję na obniżenie ceny. Natomiast w czwartym przykładzie możemy spodziewać się ponownego odwrócenia trendu.
Na przykładzie możemy zauważyć, jak cena powoli rosła. Przy najwyższych cenach handlowano w wąskim przedziale, co oznaczało wyrównanie sił na rynku.
Po trzeciej świecy utworzyła się znacząca spadkowa formacja świecowa Marubozu, sygnalizująca dominację sprzedających na rynku i założenie, że nastąpiła zmiana trendu.
Może cię zainteresować: Jak zacząć handlować na giełdzie?
Podsumowanie
Obejrzyj ten pomocny film, który wyjaśnia tę formację świecową. Wideo jest w języku angielskim.
Chociaż te modelowe sytuacje wyglądają na bardzo jasne i proste, w praktyce to wcale nie jest takie proste. Pamiętaj, że każdy trader zna formację świecową Marubozu i każdy czeka na to co się stanie.
Wielu bardziej doświadczonych traderów zaleca zatem oczekiwanie na potwierdzenie tego sygnału przez następną świecę, która następuje po tej formacji.
W związku z tym zawsze obowiązuje, że jeśli ta formacja świecowa pojawia w jak najdłuższym przedziale czasowym (time frame), tym formacja ta jest silniejsza i daje nam wyraźniejsze informacje o stosunku sił na rynku.
Jeśli handel przy użyciu formacji świecowych jest dla Ciebie zbyt skomplikowany, możesz spróbować automatycznie kopiować popularnych traderów w największej sieci inwestycyjnej eToro. Więcej informacji na temat kopiowania inwestorów można znaleźć w naszej recenzji eToro.
Pouczenie: Copy Trading nie stanowi doradztwa inwestycyjnego. Wartość twoich inwestycji może rosnąć lub spadać. Twój kapitał wiąże się z ryzykiem.
Czy podobał Ci się ten artykuł? Poleć go swoim znajomym. Pomożesz rozpowszechniać wysokiej jakości informacje na temat handlu na giełdzie.
Dyskusje o artykule