We współczesnej historii inwestowanie w akcje jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie zysku i stworzenie sobie źródła pasywnego dochodu. Jednak w oczach ogółu społeczeństwa inwestowanie w akcje nadal wydaje się niezrozumiałą a nawet mistyczną czynnością. W rzeczywistości jest to świetna okazja dla niemal każdego inwestora.
W tym artykule znajdziesz ekskluzywny przewodnik po świecie inwestowania w akcje w 2024 roku.
Treść artykułu
- Co to są akcje?
- Dlaczego cena akcji się zmienia?
- Powody, dla których opłaca się inwestować w akcje
- Gdzie handluje się akcjami?
- Jakie są opłaty i podatki przy inwestowaniu w akcje?
- Instrukcja, jak inwestować w akcje
- Najlepsze domy maklerskie
- Najlepsze akcje, w które opłaci się inwestować (lista)
- Czym jest platforma transakcyjna i jak z niej korzystać
- Instrukcja video jak kupować papiery wartościowe w XTB i eToro
- Instrukcja, jak potencjalnie zarobić przy spadku ceny akcji
- 5 złotych zasad skutecznego inwestowania w akcje
Najlepsi brokerzy w Polsce
1.
XTB
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
2.
eToro
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
3.
Saxo Bank
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
Co to są akcje?
W uproszczeniu akcje oznaczają posiadanie zgodnie z prawem części dowolnej spółki. Akcje lub udziały są również określane jako papiery wartościowe. Korporacje emitują akcje w dwóch odmianach.
Akcje zwykłe (Common stocks)
Są to akcje w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Stanowią one udział w spółce, jej stratach lub zyskach.
Akcjonariusze mają prawo wybierać zarząd spółki (Radę Dyrektorów), który oprócz wybierania i odwoływania kierownictwa spółki, decyduje o tym, czy spółka zatrzyma swoje zyski na dalsze inwestycje, czy też rozdzieli je między akcjonariuszy w formie dywidendy.
Dywidenda jest czekiem lub depozytem elektronicznym wysyłanym do właściciela akcji (akcjonariusza).
Akcje uprzywilejowane (Preferred stocks)
Dywidendy są wypłacane posiadaczom akcji uprzywilejowanych w określonych kwotach i terminach. Dywidendy te są wypłacane w sposób uprzywilejowany, wcześniej niż dla posiadaczy akcji zwykłych.
Jeśli dana spółka ogłosi upadłość, posiadacze akcji uprzywilejowanych mają uprzywilejowane prawo do odzyskania swojej inwestycji, która jest wypłacana ze sprzedaży aktywów spółki w postępowaniu upadłościowym.
Jak tworzone są akcje i dlaczego istnieją?
Istnieje kilka odpowiedzi na to pytanie. Wybieramy najważniejsze powody:
- Akcje umożliwiają firmom zwiększenie kapitału i przekształcenie dobrych pomysłów w rentowne przedsięwzięcia. Bez możliwości inwestowania w akcje, wiele dzisiejszych korporacji nie istniałoby, a dzisiejszy świat nie poznałby większości zdobyczy współczesnej cywilizacji.
- Akcje stanowią opcję inwestycyjną dla inwestorów, która zapewnia satysfakcjonujące zwroty i pozwala im osiągnąć swoje cele finansowe znacznie szybciej niż inne rodzaje inwestycji.
- Akcje wyraźnie oddzielają właścicieli spółki od jej kierownictwa. Jedna grupa nie ma ani czasu, ani zdolności do prowadzenia firmy, ale ma kapitał, który może pomóc firmie. I odwrotnie, ta druga ma możliwość i czas, aby poprowadzić firmę aby osiągała ona wyższe zyski, ale nie jest bezpośrednio obciążona stroną finansową.
Dlaczego cena akcji się zmienia?
Podobnie jak w przypadku każdego instrumentu finansowego, cena akcji zmienia się w zależności od podaży i popytu. Popyt na akcje to zasadniczo grupa inwestorów, którzy chcieliby je kupić. Oferta to grupa inwestorów, którzy chcą sprzedać zakupione akcje.
Jeśli jest więcej inwestorów, którzy chcieliby kupić akcje, cena akcji rośnie. Jeśli więcej inwestorów będzie chciało sprzedać swoje akcje, cena akcji spółki spadnie.
Na cenę akcji mają wpływ następujące zdarzenia:
- Firma tworzy nowy produkt lub usługę
- Wyniki finansowe (sprzedaż, zysk i zadłużenie)
- Ekspansja do nowych krajów
- Zwiększenie produkcji
- Dochodzenie dotyczące spółki w sprawie domniemanego oszustwa i inne.
Dlaczego warto inwestować w akcje?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Dla zysku J Istnieją jednak dwa sposoby, aby potencjalnie zarobić na akcjach:
1. Wzrost ceny akcji
Jeśli wartość Twoich akcji wzrasta, powinieneś je sprzedać w odpowiednim momencie, aby zaksięgować zysk. Ewentualnie, możesz zachować swoje udziały, a jeśli firma odniesie sukces, ich wartość prawdopodobnie wzrośnie.
2. Dywidendy
Dywidenda to udział w zysku spółki, który jest wypłacany akcjonariuszom. Jeśli spółka, której akcje posiadasz wypłaca dywidendy, otrzymasz określoną kwotę pieniędzy (około 1-8% bieżącej ceny akcji) w określonym czasie. Jeśli firma odniesie sukces, kwota ta może z czasem wzrastać. Ta forma inwestycji może się naprawdę opłacić.
Ponieważ spółki nie są zobowiązane do wypłacania dywidend, należy pamiętać, że dywidendy mogą nie tylko rosnąć, ale także spadać. Nawet w sytuacji kiedy korporacja odnosi sukcesy, a jej zyski będą są coraz wyższe, kwota dywidendy może ulec zmniejszeniu.
Z drugiej strony, istnieje duża liczba spółek, które regularnie wypłacają dywidendy od ponad 25 lat i stale podnoszą ich wysokość. Do takich spółek należą Coca-Cola (KO), Procter & Gamble (PG), Caterpillar (CAT), Johnson & Johnson (JNJ) i McDonald’s (MCD).
Gdzie handluje się akcjami?
Akcje są przedmiotem obrotu na giełdach papierów wartościowych w różnych krajach na całym świecie. Giełdy te nie są od siebie zależne.
Każda giełda papierów wartościowych ma swoje własne godziny handlu i można na niej handlować akcjami spółek z danego kraju. Na przykład akcje spółek amerykańskich można znaleźć na amerykańskich giełdach papierów wartościowych (NYSE, NASDAQ i innych).
Akcje niemieckich spółek są przedmiotem obrotu na przykład na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie nad Menem (Börse Frankfurt).
Ogromną zaletą jest to, że obecnie brokerzy online pozwalają na inwestowanie w akcje spółek z różnych krajów, które są przedmiotem obrotu na światowych giełdach. Aby to zrobić, wystarczy otworzyć tylko jeden rachunek handlowy.
Opłaty przy inwestowaniu w akcje
Jedną z ważnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie i sprzedaży akcji, jest wysokość opłat. Najważniejsze z nich to:
- Opłata za zakup / sprzedaż akcji – Opłatę tę płaci się za każdym razem, kiedy kupuje się lub sprzedaje akcje. Opłata ta stanowi kilka dziesiątych procenta całkowitej wartości transakcji (około 0,10-0,50%). Niektóre firmy oferują różne obniżki opłat dla aktywnych inwestorów. Niektórzy brokerzy nie pobierają nawet żadnych opłat.
- Spread – jest różnicą pomiędzy ceną kupna i sprzedaży instrumentu finansowego. Brokerzy, którzy nie pobierają opłaty transakcyjnej, zazwyczaj nieznacznie zwiększają spread, a jego część stanowi ich zysk.
- Opłata za przechowywanie papierów wartościowych – Niektórzy brokerzy pobierają opłatę za przechowywanie papierów wartościowych. W większości przypadków opłata ta stanowi niewielki procent z wartości portfela akcji (na przykład 0,2% rocznie). Na przykład broker XTB pobiera tę opłatę kiedy wartość zakupionych papierów wartościowych przekroczy 250 000 EUR.
- Opłata za przewalutowanie – Jeśli na przykład posiadasz rachunek handlowy denominowany w euro i kupujesz akcje amerykańskich spółek w dolarach amerykańskich, możesz zapłacić opłatę za zmianę waluty.
Instrukcja, jak inwestować w akcje
Pierwszym momentem zakupu akcji jest moment ich utworzenia przez spółkę. Utworzone akcje są następnie oferowane do sprzedaży. Jeśli jest to pierwszy raz, nazywa się to tzw. pierwsza ofertą publiczną (IPO – Initial Public Offering).
Akcje te są oferowane w formie akcji na giełdzie i każdy może je kupić. Powodem wprowadzenia akcji na giełdę jest dążenie spółki do zwiększenia kapitału, który planuje wykorzystać do dalszego rozwoju.
Drugą opcją jest klasyczny zakup akcji spółek, które są już w obrocie publicznym. Cały proces inwestowania w papiery wartościowe można podzielić na trzy korki:
1. Otwarcie rachunku inwestycyjnego
Aby rozpocząć inwestowanie w akcje, należy otworzyć rachunek handlowy w domu maklerskim. Dom maklerski (broker) to firma, która pozwala na inwestowanie w akcje spółek z całego świata.
Ten punkt na pierwszy rzut oka wydaje się prosty, ale tak naprawdę jest najważniejszy. Możemy go podzielić na trzy etapy:
- Wybór dobrego brokera
- Założenie konta handlowego
- Wpłata środków na rachunek handlowy
Wybór brokera (maklera) giełdowego
Obecnie możemy wybierać spośród dużej liczby brokerów online. Początkujący inwestor może bardzo szybko pogubić się tej ofercie.
Wybierając brokera do akcji należy zwróć uwagę na platformę handlową, opłaty i jakość oferowanych usług. Nie należy zapominać o dostępności różnych giełd. Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie. Jednak większość renomowanych firm brokerskich oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Brokerów można podzielić ze względu na świadczone przez nich usługi:
- Wykonanie zlecenia (execution-only) – jest to niezależna decyzja inwestora dotycząca kupna i sprzedaży. Makler jedynie realizuje te decyzje. Logicznie rzecz biorąc, za takie usługi płaci się najmniej.
- Doradztwo – Na tym poziomie broker oferuje porady dotyczące konkretnych okoliczności. W powiązaniu z wysokością inwestycji, oczekiwanymi przychodami i akceptowalnym poziomem ryzyka, starają się znaleźć najlepszą opcję inwestycyjną. Ceny takich porad różnią się w zależności od kwoty zainwestowanych środków.
- Zarządzanie finansowe (zarządzanie dyskrecjonalne) – Na tym poziomie pozostawiasz swoje inwestycje całkowicie w rękach ekspertów, którzy podejmują wszystkie decyzje w Twoim imieniu. Takie zarządzanie inwestycjami jest korzystne dla inwestorów z szerokim portfelem. Ten rodzaj usługi jest zwykle oferowany przez fundusze udziałowe.Ten rodzaj usługi może również obejmować coraz bardziej popularne kopiowanie innych inwestorów.
Najlepsze domy maklerskie
Inwestuj w akcje za pośrednictwem wysokiej jakości i zweryfikowanego domu maklerskiego (brokera).
W poniższej tabeli znajdziesz firmy, które są regulowane przez najbardziej rygorystyczne europejskie organy nadzoru, przechowują środki klientów na specjalnych rachunkach i oferują profesjonalne platformy transakcyjne.
Ci maklerzy giełdowi mają obsługę klienta dostępną 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu. Firma XTB posiada również obsługę klienta dostępną w języku polskim.
Oferta akcji Polska, Europa, USA Minimalny wkład 0 zł (zalecane min. 2 000 zł) Polski Twój kapitał wiąże się z ryzykiem |
Oferta akcji Europa, USA, Azja Minimalny wkład 250 zł Polski Twój kapitał wiąże się z ryzykiem |
Oferta akcji Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia, Afryka Minimalny wkład 0 zł Polski Twój kapitał wiąże się z ryzykiem |
Możesz porównać tych i innych najlepszych brokerów online ze sobą w naszym przejrzystym porównaniu rachunków maklerskich.
Założenie konta handlowego
Po wybraniu brokera należy otworzyć u niego rachunek handlowy. Jest to zazwyczaj prosty proces online, podobny do zakładania rachunku bankowego.
Założenie rachunku handlowego odbywa się w następujący sposób:
- Utwórz login i hasło dla swojego konta handlowego.
- Wypełnij swoje dane osobowe
- Zweryfikowanie swojej tożsamości
- Wpłata pieniędzy na swój rachunek handlowy
Proces otwarcia konta handlowego jest bardzo szybki, a w niektórych firmach założysz konto handlowe w ciągu 10 – 15 minut.
Wpłata pieniędzy na konto
Aby zacząć inwestować, musisz wpłacić pieniądze na swoje konto handlowe. Możesz wpłacić pieniądze na swoje konto handlowe za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej. Niektóre firmy umożliwiają również wpłatę pieniędzy za pośrednictwem systemu PayPal, Skrill lub Neteller.
2. Wybierz akcje
W dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród dużej oferty akcji. Poniższa tabela zawiera listę popularnych akcji z całego świata.
Spółka | Symbol | Branża | Dywidenda |
---|---|---|---|
Microsoft | MSFT | Technologie | 0.93% |
Apple | AAPL | Technologie | 0.61% |
Visa | V | Finanse | 0.57% |
Coca-Cola | KO | Napoje bezalkoholowe | 2.73% |
Boeing | BA | Lotnictwo | 5.87% |
Tesla | TSLA | Pojazdy silnikowe | – |
Amazon | AMZN | Handle on-line | – |
BMW | BMW | Pojazdy silnikowe | 4.64% |
Nestle | NESN | Żywność | 2.14% |
Nio | NIO | Pojazdy silnikowe | – |
Xiaomi | 1810.HK | Technologie | – |
3. Złóż zamówienie zakupu
Jeśli utworzyłeś konto handlowe, wpłaciłeś pieniądze możesz złożyć swoje pierwsze zlecenie zakupu.
Kiedyś zlecenia były składane bezpośrednio na parkiecie giełdy (trading floor) lub telefonicznie. Obecnie, zdecydowana większość zleceń składana jest za pośrednictwem platform handlowych on-line.
Platforma handlowa do kupowania akcji
Platforma handlowa to program lub aplikacja mobilna, za pośrednictwem której można kupować i sprzedawać akcje. Platforma handlowa jest oferowana przez większość brokerów za darmo i może być zainstalowana na Twoim komputerze, laptopie, tablecie lub telefonie.
Niektórzy brokerzy oferują również wersję internetową platformy handlowej, do której logujemy się za pomocą przeglądarki internetowej.
Na naszej następnej podstronie można również znaleźć przejrzyste porównanie platform transakcyjnych do inwestowania w akcje.
Rodzaje zleceń
Wysokiej jakości platforma transakcyjna oferuje kilka rodzajów zleceń handlowych, które służą do wprowadzania transakcji kupna i sprzedaży.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje zleceń:
- Zlecenie rynkowe (market) – za pomocą zlecenia rynkowego kupujesz lub sprzedajesz akcje po aktualnej cenie rynkowej, którą widzisz na platformie. W okresach zwiększonej zmienności cen na rynku zlecenie może zostać zrealizowane po niekorzystniej cenie.
- Zlecenie z limitem ceny – użyj zlecenia z limitem ceny, aby ustalić cenę, po której chcesz kupić dane akcje. Na przykład: akcje Apple kosztują obecnie 211 USD, a ty chciałbyś kupić te akcje po cenie 200 USD. W związku z tym składa się zlecenie kupna z limitem ceny w wysokości 200 USD. Zlecenie to zostanie uruchomione, jeśli cena rynkowa akcji Apple spadnie do 200 USD lub poniżej.
W przypadku zlecenia z limitem ceny mamy gwarancję, że nasze zlecenie zostanie zrealizowane dokładnie po określonej cenie lub nawet nieco niższej. Jednak w okresach zwiększonej zmienności cen może się zdarzyć, że nasze zlecenie zostanie zrealizowane tylko częściowo.
Instrukcja video dotyczący kupowania akcji za pośrednictwem brokera XTB
Cały proces zakupu akcji składa się z kilku punktów. W tym filmie znajdziesz przejrzysty przewodnik na temat kupowania akcji w xStation.
Instrukcje dotyczące kupowania papierów wartościowych na eToro
W tym filmie znajdziesz instrukcje dotyczące inwestowania w papiery wartościowe na platformie eToro.
Zaawansowane zlecenia handlowe
Niektórzy doświadczeni inwestorzy stosują również zaawansowane zlecenia handlowe. Najczęściej używanymi zaawansowanymi zleceniami są:
Stop Loss
Stop loss to zlecenie handlowe, za pomocą którego inwestor ustala maksymalną możliwą stratę na danej inwestycji. Na przykład: inwestor kupuje akcje Coca-Coli po cenie 50 USD za akcję.
Inwestor ten nie chce podejmować zbyt dużego ryzyka i decyduje się ustawić zlecenie Stop Loss na poziomie 40 USD. Jeśli cena akcji Coca-Coli spadnie poniżej 40 USD za akcję, zlecenie stop loss inwestora zostanie uruchomione po cenie 40 USD, a on automatycznie sprzeda swoje akcje. W ten sposób inwestor zrealizuje stratę w wysokości zaledwie 10 USD na akcję.
Trailing Stop
Dzięki temu zleceniu handlowemu inwestor może zabezpieczyć swój zysk, jeśli inwestycja rozwinie się zgodnie z jego oczekiwaniami. Trailing Stop działa na zasadzie zlecenia Stop Loss, ale z tą różnicą, że może się automatycznie zmieniać w zależności od aktualnej ceny akcji.
Na przykład: inwestor kupuje akcje Coca-Coli po cenie 50 USD. Po kilku dniach cena akcji Coca-Coli wzrasta do 60 USD za akcję. W tym momencie inwestor ustawia zlecenie Trailing Stop 5 punktów poniżej bieżącej ceny rynkowej. Oznacza to, że jeśli cena akcji spadnie poniżej 55 USD, aktywowane zostanie zlecenie Stop Loss, a inwestor otrzyma zysk w wysokości 5 USD na akcję.
Jeśli cena akcji Coca-Coli wzrośnie, to zlecenie Trailing Stop automatycznie będzie przesuwane wyżej, ale nadal w granicach 5 punktów od bieżącej ceny. Jeśli cena akcji zacznie spadać na wyższych poziomach i spadnie o 5 punktów niżej, zlecenie Stop Loss zostanie aktywowane, a inwestor zrealizuje zysk.
Jeden film to więcej niż tysiąc słów. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się, jak działa zlecenie Trailing Stop.
Jak mogę zyskać, nawet jeśli cena akcji spadnie?
Wiele osób uważa, że inwestowanie w akcje może przynieść zysk tylko wtedy, gdy inwestor kupuje akcje tanio i sprzedaje drożej. W takim przypadku, aby inwestor mógł osiągnąć zysk, cena akcji musi rosnąć. W zdecydowanej większości przypadków inwestorzy po prostu kupują akcje, oczekując, aż spółki będą sobie dobrze radzić, a ich ceny akcji wzrosną.
Z drugiej strony istnieje możliwość osiągnięcia zysku, nawet jeśli cena akcji spadnie, o ile inwestycja będzie przebiegać zgodnie z oczekiwaniami. Jak to działa? Odbywa się to za pomocą kontraktów CFD. CFD jest finansowym instrumentem pochodnym (derywatem), który ściśle podąża za ceną aktywów bazowych. W tym przypadku byłyby to akcje. Pierwotnie mogło się to wydawać skomplikowane, ale w praktyce handel CFD akcji można szybko zrozumieć.
Aby zapoznać się z prostym podsumowaniem problematyki kontraktów CFD, obejrzyj poniższy film. Wideo pochodzi z Akademii XTB.
Ponieważ CFD jest finansowym instrumentem pochodnym, inwestor nie jest fizycznym właścicielem akcji. Jeśli spodziewasz się spadku ceny akcji, otwórz pozycję krótkiej sprzedaży (short). Więcej informacji na temat CFD można znaleźć w tym artykule.
5 złotych zasad skutecznego inwestowania w akcje
1. Im wyższego zysku wymagasz, tym większe ryzyko musisz zaakceptować
Rozsądne jest oczekiwanie wysokiego poziomu ryzyka, jeśli zamierzasz generować wysokie zyski w krótkim okresie. Chodzi o to, by znaleźć równowagę.
2. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę
Inwestuj w różne spółki, w różnych krajach i w różnych sektorach (finanse, opieka zdrowotna, dobra konsumpcyjne, technologia itp.) Dywersyfikacja portfela jest niezbędna do skutecznego inwestowania w akcje.
3. Jeśli masz mało czasu na inwestycje, nie podejmuj dużego ryzyka
Jeśli masz krótkoterminowy horyzont inwestycyjny, możesz zdeponować część swoich pieniędzy na koncie oszczędnościowym z gwarantowaną stopą procentową. Inną opcją może być kopiowanie sprzedawców. Aby dobrze zainwestować w akcje, potrzeba co najmniej 5 lat.
4. Sprawdź swoje portfolio
Regularnie kontroluj spółki, w które zainwestowałeś, szukaj nowych możliwości i analizuj stare decyzje.
5. Nie panikuj
Cena akcji będzie rosła i spadała. Nie ulegaj pokusie ich sprzedaży lub kupna zbyt wcześnie.
Powiązane artykuły
- Instrukcje krok po kroku jak kupować akcje >>
- Najlepsze domy maklerskie – porównanie w tabeli >>
- Porady i wskazówki dotyczące inwestowania w akcje >>
- Czym są dywidendy >>
- Gdzie zainwestować pieniądze >>
- Akademia inwestowania na giełdzie >>
- Czym jest indeks S&P 500 >>
- Jak inwestować w indeks giełdowy NASDAQ >>
- Bieżąca cena indeksu DAX >>
Czy podobał Ci się ten artykuł? Poleć go swoim znajomym. Pomożesz w ten sposób rozpowszechniać wysokiej jakości informacje na temat inwestowania na giełdzie.
Dyskusje o artykule