Przedstawiamy kolejnych wzorce z serii formacji jednoświecowych. Są to odwrotne wersje do dobrze znanych formacji Hammer i Hanging man. W tym artykule wyjaśnimy formację świecową Inverted Hammer a Shooting Star.
Treść artykułu
- Wstęp
- Opis formacji świecowej Shooting Star
- Opis formacji Inverted Hammer
- Zakończenie artykułu + podsumowanie w materiale wideo
Najlepsi brokerzy w Polsce
1.
XTB
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
2.
eToro
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
3.
Saxo Bank
Twój kapitał wiąże się z ryzykiem
Różnią się one jedynie występowaniem
Inverted Hammer i Shooting Star również należą do tych formacji, które są stosunkowo łatwe do odczytania, ale zazwyczaj niewystarczające jako samodzielne wskaźniki wejściowe.
Podobnie jak w przypadku ich odwrotnej pary (Hammer i Hanging Man), formacje te wyglądają dokładnie tak samo. Formacja ta ma:
- Mały korpus świecy
- Krótki dolny cień lub jego całkowity brak
- Długi górny cień, który jest ponad dwukrotnie dłuższy od samego korpusu świecy.
Formacje świecowe Shooting Star i Inverted Hammer mogą być czerwone lub zielone.
Jeśli wspomniana formacja świecowa jest czerwona, jej cena otwarcia jest wyższa niż cena zamknięcia.
Jeśli formacja jest zielona, jej cena otwarcia była na stosunkowo niskim poziomie, gwałtownie wzrosła w ciągu dnia, aby zamknąć się znacznie niżej, ale nadal powyżej ceny otwarcia („open price”).
Formacja świecowa Shooting Star
Formacja świecowa Shooting Star (po polsku „spadająca gwiazda”) zazwyczaj pojawia się pod koniec trendu wzrostowego („uptrend”) i może wskazywać na odwrócenie trendu i stosunkowo długi spadek ceny.
- Różnica między maksymalną ceną osiągniętą w ciągu dnia a ceną otwarcia, reprezentowaną przez górny cień („tail” lyb „shadow”), powinna być dwukrotnie większa niż korpus samej świecy.
- Różnica między ceną otwarcia i zamknięcia powinna być minimalna lub zerowa.
Ta formacja świecowa jest najefektywniejszym wskaźnikiem, przede wszystkim kiedy formuje się co najmniej po trzech kolejnych świecach, które reprezentują wyraźny trend wzrostowy.
Wraz ze wzrostem ceny wzrasta aktywność traderów, którzy kupują aby skorzystać z aktualnego trendu wzrostowego.
Faza ta osiąga swój szczyt po tym, jak na rynek wejdzie ostatni kupujący. W tym momencie nie ma już presji zakupowej, by pchnąć cenę jeszcze wyżej i następuje odwrócenie ceny.
Formacja Inverted Hammer
W ten sam sposób, ale w przypadku trendu spadkowego, działa formacja Inverted Hammer (po polsku „odwrócony młot”).
Formacja Inverted Hammer zazwyczaj występuje pod koniec trendu spadkowego.
Odzwierciedla on zainteresowanie kupnem, które mogło powstać zarówno z przyczyn technicznych, jak i fundamentalnych. Dlatego też, gdy na wykresie świecowym pojawia się „odwrócony młot”, może to sygnalizować koniec trendu spadkowego i późniejszy wzrost ceny.
Ponieważ Inverted Hammer wygląda tak samo jak formacja Shooting Star, zaleca się poczekanie na potwierdzenie zmiany trendu przez następną świecę, którą powinna być długa zielona świeca.
Może cię zainteresować: Najlepszy broker Forex dla polskich traderów.
Podsumowanie
Obejrzyj wideo na końcu tego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o formacjach świecowych Inverted Hammer i Shooting Star.
Te dwie formacje mogą być dobrze wykorzystane w połączeniu jako wskaźniki wejściowe i wyjściowe. „Odwrócony młot” może służyć jako wskaźnik wejścia w transakcję, a formacja „Spadającej gwiazdy” może być sygnałem zakończenia transakcji.
Każda strategia powinna składać się z kombinacji kilku prostych sygnałów, a oto jeden piękny przykład.
Powtarzamy jednak, że korzystanie jednocześnie z innych narzędzi analizy technicznej zwiększa prawdopodobieństwo udanej transakcji.
Jeśli handel przy użyciu formacji świecowych jest dla Ciebie zbyt skomplikowany, możesz spróbować automatycznie kopiować popularnych traderów w największej sieci inwestycyjnej eToro. Więcej informacji na temat kopiowania inwestorów można znaleźć w naszej opinii na eToro.
Pouczenie: Copy Trading nie stanowi doradztwa inwestycyjnego. Wartość Twoich inwestycji może wzrastać lub spadać. Twój kapitał wiąże się z ryzykiem.
Czy podobał Ci się ten artykuł? Poleć go swoim znajomym. Pomożesz rozpowszechniać wysokiej jakości informacje na temat handlu na giełdzie.
Dyskusje o artykule